Jiří Petr
Jiří Petr
Reprezentant ČR v ultratrailu a skyrunningu

Momentky Jirky Petra

LH24 2025
Extrémní 24hodinový závod na Lysé Hoře.

LYSACUP od Bezruče 🥉
Bronzová medaile v náročných zimních podmínkách.

TatraTrail
Čtvrtý těžký závod během jednoho měsíce.
Jiří Petr je běžecký univerzál. Jeho hřištěm jsou především hory, kde se cítí nejlépe. Zaběhne skvěle silniční desítku i půlmaraton, ale jeho doménou jsou závody na 30 až 90 kilometrů - ultratraily. Je členem české skyrunningové reprezentace a současně manažerem a členem týmu českého Salomon/Suunto týmu.
Základ svým úspěchům položil již na sportovní ZŠ se zaměřením na atletiku v dresu AK Zlín. Jeho vášní mimo běh je i cyklistika a skialpy/skitouring. Často tráví čas na cyklistickém trenažéru, kde využívá virtuální realitu pro trénink v alpských kopcích. "Vyjedu si třeba kopec, na který bych se jindy nedostal. Baví mě italské Stelvio nebo sopka Haleakalā na Havaji, která je pro cyklisty ikonická - stoupá se od moře asi 60 kilometrů do výšky 3500 metrů," říká.
"Jsem pracující člověk, mám rodinu, proto trénink stavím hlavně podle volného času a vlastních pocitů. Když se cítím unavený, nejdu přes závit. Proto u mě není plán tolik důležitý, abych ho nemohl upravit ze dne na den."
Mezinárodní úspěchy
Domácí úspěchy
Silniční běhy
Tréninkový přístup
Jiří klade velký důraz na všestrannost v tréninku. "Když to jde, dávám přednost lesu a terénu, protože většina mých závodů se odehrává v horách. Naštěstí mám lesy za domem. Když je ale opravdu špatné počasí s ledem, bahnem nebo sněhem, tak volím silnici," vysvětluje.
Pro regeneraci využívá saunu a pravidelně navštěvuje fyzioterapeuta. Jak sám říká, s přibývajícími roky je regenerace čím dál důležitější. Kromě běhu zařazuje i další sporty - plavání, cyklistiku na trenažéru a když to jde, vyráží na skialpy nebo běžky.
"Je důležité navyšovat objemy postupně, aby se tělo zvládlo adaptovat. Kromě dlouhých tréninků nezapomínám ani na tempové běhy, které zařazuji jednou týdně, aby tělo nezapomnělo, že umí běhat rychle."
Strategie na dlouhé závody
Závody jako je LH24 mají svá specifika a o úspěchu či neúspěchu často rozhodují zdánlivé detaily. Kromě faktorů, které ovlivnit nelze - jako jsou třeba nepříznivé klimatické podmínky - je nutností samozřejmě dobrá fyzická připravenost, ale je třeba také spoléhat na mentální nastavení a v neposlední řadě doplňování energie.
Příprava před závodem (24-48 hodin)
- Zvýšený příjem sacharidů
- Důraz na hydrataci
- Poslední větší jídlo 3-4 hodiny před startem
- Hodinu před startem 0,5l iontového nápoje
Během závodu
- Tekutiny: 250ml iontového nápoje na okruh + 250ml vody s kolou
- V zimě: teplý čaj na občerstvovačce
- Pevná strava: palačinky s marmeládou nebo arašídovým máslem
- V nočních fázích: teplá polévka
- Doplňky: slané tablety a tekuté magnesium proti křečím
Vychytávky na trati
- V létě: nealko pivo proti přeslazenému žaludku
- V zimě: malý šálek hořké kávy
- Vždy mít ve vestě jednu energetickou tyčinku jako zálohu
- Kofeinové tablety pro případ krize
- Pití řešit během stoupání, kdy se více chodí
Praktické tipy pro trénink
Specifický trénink
- Trénink na trenažéru - Stelvio, Haleakalā
- Tempové tréninky 1x týdně
- Trénink v různých nadmořských výškách
- Simulace závodních podmínek
- Noční tréninky pro ultra závody
Technická příprava
- Testování různých typů obuvi
- Práce s běžeckými holemi
- Trénink techniky v těžkém terénu
- Optimalizace běžeckého stylu
- Práce s GPS a navigací
Týmová podpora
- Komunikace se support týmem
- Plánování občerstvovacích strategií
- Časový management na checkpointech
- Příprava záložního vybavení
- Krizový plán pro různé situace
"Výhodou je to, že se závod koná na okruhu. Máte tak jistotu, že se po absolvování určité vzdálenosti vždy dostanete do depa, kde můžete energii doplnit. Zároveň je to však také velká zrádnost tohoto závodu, neboť teplo a komfort depa svádí k předčasnému ukončení."
Produkty na které Jirka nedá dopustit

Powerdrink
"Klíčový produkt pro moje dlouhé tréninky a závody. Dodává energii postupně a vydrží až 3 hodiny. Před těžkými tréninky si dávám powerdrink Edgar, který v pohodě dokáže pokrýt trénink do dvou hodin. Při závodech ho mám vždy v softflasku, 250ml na každý okruh."
Zobrazit produkt
Energetické gely
"Do hor si beru i tyčinky a gely, které většinou slouží jako záloha, ale málokdy je donesu domů. Když jedu na kole přes 100 km, používám během jízdy gely a tyčinky Edgar. A když je krize, skvěle poslouží Powergel. Nejlepší je příchuť berries."
Zobrazit produkt
Magnesium
"Super je také magnesium, které si neodpustím po žádném intenzivním tréninku na kole, kdy svaly opravdu dostávají zabrat. Pomáhá mi s regenerací a ve zlepšení činnosti svalů. Používám ho před náročnými tréninky i dlouhými závody."
Zobrazit produkt
Protein
"V tomhle období si dávám Protein od Edgaru tak třikrát týdně, protože udrží svaly silné a pomůže ochránit svalová vlákna. Nejde mi ani tolik o budování svalové hmoty, ale spíš o zrychlení regenerace. Do snídaně s ovesnýma vločkama, ořechy a medem - perfektní kombinace!"
Zobrazit produkt
Recovery drink
"Po těžkých trénincích si dávám Recovery drink, který pomáhá s regenerací. Osvědčil se mi zejména po dlouhých bězích v horách nebo náročných intervalových trénincích. Skvěle se vstřebává a nezatěžuje žaludek."
Zobrazit produkt
Tyčinky
"Super jsou i tyčinky Edgar – zvlášť příchuť s mákem je perfektní! V depu je mám vždy po ruce a málokdy je donesu domů. I když bych si je dávat nemusel, tak mi jednak chutnají, jednak má pak tělo z čeho brát. Jsou skvělé jako dopolední svačinka."
Zobrazit produkt